– Mange bilaktører har nok syntes at vår kritiske journalistikk har vært slitsom, sier avtroppende redaktør Peter Raaum i Motor til Medier24.
Magasinet eies av NAF, men Raaum fremhever at utgiveren har vært «helt krystallklar» på sitt oppdrag: å sikre et best mulig redaksjonelt, redaktørstyrt produkt – uten innblanding i enkeltsaker.
Motor kommer ut med fire papirutgaver i året. Lesertallene ligger på rundt 577.000, ifølge Kantar. Det har vært en viss nedgang det siste året, men Raaum selv omtaler nivået som oppsiktsvekkende.
– Det er helt sjokkerende høye tall på lesing, sier han.
Digitalt har Motor.no i snitt om lag 44.000 unike brukere per dag de siste seks månedene, ifølge fagpressen.no
– Det har vært en stabil vekst. Alt tyder på at det vi driver med er det interesse for, sier Raaum.
Uvanlig organisering
Da han tok over, ble nettredaksjonen i praksis bygget opp fra bunnen, mens papirmagasinet hadde over 100 års historie. Redaksjonen har bestått av fem-seks årsverk, organisert gjennom et eget AS med kontrakter og frilansavtaler fremfor tradisjonelle faste ansettelser.
– Det er en helt vanlig redaksjonell bemanning, bare med en litt annen struktur, sier Raaum.
– Er det tilfeldig at du endte opp med en redaksjon der det er flest menn i 50-årene?
– Alderssammensetningen slik redaksjonen
er i dag, er kanskje ikke helt perfekt rigget for nye medier. Jeg tror det mer har vært litt vanskelig å finne flinke journalister som vil skrive om dette stoffområdet. Vi har fått folk som vi har
kjent fra før, fra redaksjonelt arbeid generelt, altså mye fra tiden jeg var i
Dagbladet.
Han mener nøkkelen har vært å rendyrke klassisk forbrukerjournalistikk – særlig innen bruktbilmarkedet.
– Vi har drevet kritisk journalistikk på et område som har vært underdekket. Mange kjøper bil for store summer og blir sittende med noe annet enn de er lovet. Det er viktig stoff for svært mange, sier han.
– Det er en uting
Det er Andreas Haaland-Carlsen som blir ny redaktør i Motor.
Når Raaum forlater redaktørstolen 1. mars, har han ingen planer om å legge føringer for veien videre.
– Hva håper du blir gjort annerledes i Motor, når du er ute av redaktørstolen?
– Jeg har ikke noen god følelse for at gamle redaktører gir råd om hvordan ting skal gjøres i fremtiden. Det er en uting. De som spør meg i redaksjonen, de skal få svar. Men jeg har ikke tenkt å gi råd eksternt om hva de bør eller ikke bør gjøre.
– Er det noe mer du vil si til slutt?
– Nei, ikke noe annet enn at det har vært gøy.
Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no