Reidun Kjelling Nybø i Norsk Redaktørforening, Dag Idar Tryggestad i Norsk Journalistlag og Tomas Bruvik i Landslaget for Lokalaviser.

Advarer mot politisk innblanding i NRK

NJ, NR og LLA skriver i sitt høringsinnspill at det er behov for å se nærmere på dagens organisering av NRK. 

Publisert

I et felles høringsinnspill til Medietilsynet om NRKs rolle i mediemangfoldet, uttrykker NJ, NR og LLA støtte til en sterk offentlig kringkaster, men understreker at denne ikke må svekke grunnlaget for annen mediestøtte. 

Organisasjonene viser til demokratiske og beredskapsmessige hensyn, og trekker fram internasjonale trender med økt politisk press mot offentlige medier.

De tre organisasjonene støtter forslaget fra Norsk Redaktørforening og Norges institusjon for menneskerettigheter om å grunnlovsfeste redaksjonell uavhengighet. Dette skal sikre at verken myndigheter, eiere eller NRKs styre kan overstyre redaksjonelle beslutninger. 

De peker også på behovet for å se nærmere på dagens organisering av NRK, der kulturministeren både er regulerende myndighet og generalforsamling.

I høringsinnspillet trekkes NRK frem som en viktig aktør i mediemangfoldet, blant annet gjennom innholdsdeling, teknologisk samarbeid og felles journalistiske prosjekter. Samarbeidsdesken og Faktisk Verifiserbar nevnes som eksempler på dette.

 Organisasjonene mener NRK bør prioritere samarbeid med små, konsernuavhengige lokalaviser, og understreker at deling og samarbeid må styrke redaksjonenes evne til å drive egen journalistikk.

Avslutningsvis oppfordrer de NRK til å fortsette dialogen med resten av mediebransjen, særlig med tanke på dagens usikre økonomiske situasjon for redaktørstyrte medier.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS