Dette bildet har vi ikke brukt tid på å ta selv, men lånt som illustrasjonsfoto fra Wikimedia. God påske!

På vakt i påsken:

– Påskeharen finner veien til Hasle

Påskeegg, godis og måltider. Slik tar de store mediehusene vare på de ansatte som jobber gjennom høytiden.

Publisert

Påskestemningen har spredd seg i Norge, men i mediehusene er det langt fra alle som kan ta helt fri.

Hva gjør mediene for å ta vare på for tapre ansatte som passer nyhetsbildet gjennom påskens røde dager, og kun kan drømme om appelsiner på påskefjellet?

Medier24 har tatt en spørrerunde med flere av landets største redaksjoner.

I Dagbladet får de storfint «besøk», ifølge stabsredaktør Jan Thomas Holmlund.

– Påskeharen finner veien til Hasle, og påskeegg deles ut til ansatte. Dagbladet holder selvsagt nyhetsdekningen gående gjennom hele påsken, og det er nok ikke helt usannsynlig at lageret av påskegodis varer godt inn i røddagene og kommer alle som jobber til gode også da.

Egg vanker også på de ansatte i Nettavisen.

– Alle våre ansatte får påskeegg, det er fast tradisjon hvert år, sier nyhetsredaktør Charlotte Sundberg.

I TV 2 stiller de også med supplement til godis-kostholdet, sier nyhetsredaktør Karianne Solbrække.

– Vi har påskeegg felles til alle i lokalene, og jeg håper de aldri blir tomme. Dessuten serverer vi mat til folkene som jobber de røde dagene.

Selv om mange drar til fjells er det full rulle i NRK-husene rundt om i landet for å holde publikum oppdatert gjennom påsken, forsikrer Aisha Qureshi, leder for HR-sjefer og omstillinger.

NRK har ingen sentral «standardpakke» for påskeegg og oppvartning, men en tradisjon for lokale initiativ, sier hun.

– I praksis betyr dette at det settes fram påskegodt i de ulike redaksjonsmiljøene både før og i løpet av selve påsken, slik at de som er på vakt har tilgang til noe søtt og godt i pausene. Ellers kommer påskeharen innom med noe søtt til de som jobber på nyhetsgulvet.

Medier24 har også spurt VG, som ikke har besvart vår henvendelse. Vi håper likevel at også de får påskeegg, som Medier24s ansatte for ordens skyld fikk i regi av Watch Media Norway. 

Powered by Labrador CMS