Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no
Gyda Oddekalv klaget inn Subjekt: Nå skal saken opp i PFU
11 saker skal opp i Pressens Faglige Utvalg, deriblant Subjekt og en kvadrupel klage mot NRK.
Elleve saker skal opp i neste ukes møte i Pressens Faglige Utvalg (PFU).
Blant annet skal en klage fra Generasjonspartiets partileder Gyda Oddekalv mot Subjekt opp til behandling. Oddekalv mener en artikkel i Subjekt inneholder faktafeil, udokumenterte påstander og alvorlige insinuasjoner.
Subjekt avviser brudd og fremholder at teksten er et tydelig merket meningsinnlegg med polemisk stil i en pågående debatt. De mener opplysningene er tilstrekkelig kontrollert, og at Oddekalv ikke hadde krav om samtidig imøtegåelse.
I tillegg skal fire klager mot NRK behandles samlet.
Både Foreningen Våre Rovdyr, Aktivt Rovdyrvern (ARV), NOAH og en privatperson har klaget inn NRK etter saker om rein og sau drept av rovdyr.
De reagerer på at en journalist de mener har en kjent tilknytning til reindriftsnæringen, og som har såkalt øremerke for rein, har deltatt i produksjon av flere saker om rein og rovdyr.
De har klaget inn mediehuset for brudd på punkt 2.2 og 2.3 i Vær varsom-plakaten, som dreier seg om redaksjonell uavhengighet og åpenhet om bakenforliggende forhold.
Møtet starter med to lukkede saker, som i utgangspunktet var planlagt for møtet i mars, men som ble utsatt grunnet tid.
Disse sakene skal behandles:
NN mot Gudbrandsdølen Dagningen
NN mot Kragerø Blad Vestmar
Henrik Lund, Aktivt Rovdyrvern, Foreningen Våre Rovdyr og NOAH mot NRK