P4-sjef Kenneth Andresen frykter at ytterligere lekkasje av reklameinntekter til globale teknologiplattformer vil ramme finansieringen av norske redaktørstyrte medier.
– Jeg tror alle som henter inntekter i reklamemarkedet i Norge, er bekymret over de store teknologiplattformene, og hvor mye de henter ut av det norske reklamemarkedet, sier Kenneth Andresen, som også er norgessjef for Viaplay.
P4-Gruppen får fortsatt betydelige inntekter fra radioreklame som Norges største kommersielle radioaktør – men norske medier får en stadig mindre del av annonsekaka, ifølge en ny rapport fra Medietilsynet.
– Selvfølgelig bekymrer det meg, sier han.
Medietilsynets oversikt over annonseinntekter til globale aktører og aviser i Norge.Illustrasjon: Medietilsynet
Andresen mener konsekvensene strekker seg lenger enn til økonomien i selskapene han selv leder. Når reklameinntektene flyttes ut av norske medier, blir det også mindre penger tilgjengelig til å finansiere redaksjonelt innhold.
– Skulle vi få ytterligere lekkasje av reklameinntektene våre ut av norske medier, er det klart det er bekymringsfullt. Det er bekymringsfullt for mer enn bare meg. Det er bekymringsfullt for bransjen, for det norske samfunnet, fordi vi skal klare å finansiere viktig journalistikk.
Vil ha mer bevisste annonsører
På spørsmål om hvilke mottiltak som kan settes inn, peker Andresen først på annonsørene.
– Jeg tror jo en sterkere bevissthet hos annonsørene betyr noe.
Han mener det finnes tegn til at flere annonsører er opptatt av hvor reklamepengene plasseres. Ved å kjøpe annonser i norske redaktørstyrte medier bidrar de også til å finansiere norsk journalistikk, poengterer Andresen.
Bedre rammevilkår for mediebedrifter trekker han også fram som en mulig løsning.
– I dag beskattes gigantene i veldig liten grad her hjemme i Norge. Det er også et sted å begynne. Og man kan kanskje finansiere andre ordninger i Norge, som kan bidra til å styrke journalistikken, sier han.
Mister lyttetid
Til tross for presset i reklamemarkedet beskriver Andresen radiovirksomheten fortsatt som en god forretning.
– P4 og P4-gruppens kanaler er det over én million nordmenn som hører på hver dag, forteller han.
Andresen mener det brede kanaltilbudet, profilene og kombinasjonen av nyheter, aktualiteter og underholdning forklarer hvorfor P4-Gruppen fortsatt når mange lyttere.
Samtidig ser han at radiolyttingen er under press.
– Radio er ekstremt stabilt, selv om det er noe nedgang de siste årene.
Gjennomsnittlig daglige lyttere per kanalgruppe.Illustrasjon: Nielsen
Ifølge Andresen handler nedgangen først og fremst om hvor mange minutter publikum bruker på radio, ikke om hvor mange som lytter.
Konkurransen om tiden er sterk blant yngre lyttere, som bruker mer tid på blant annet TikTok, Snapchat og andre digitale tilbud. Han tror derfor tradisjonell radio vil fortsette å miste enkelte lytteminutter, men at utviklingen ikke er dramatisk.
– Det er viktig for oss å kunne være en del av veldig mange nordmenns hverdagsritual. Det betyr noe, sier han.
Avventer større podkastsatsing
Podkast er ett av tilbudene P4-Gruppen bruker for å nå lydbrukere utenfor den tradisjonelle radioen. Andresen anslår at reklamedelen av det norske podkastmarkedet er på rundt 110 millioner kroner.
Pengene skal fordeles på et stort antall podkaster, og han mener det fortsatt er krevende å oppnå lønnsomhet.
P4-Gruppen produserer egne podkaster, men selger og distribuerer også podkaster fra eksterne produsenter.
– Ut fra hvordan markedet er i dag, syns jeg vi har en god og veltilpasset podkastportefølje som vi klarer å få fornuftig og god lønnsomhet i, og som gir mening for oss, sier han.
Han varsler ingen større opptrapping nå, men dersom markedet vokser betydelig kan P4-Gruppen også øke investeringene.
– Det er jo ikke verre enn at vi tilpasser oss hvordan podkastmarkedet utvikler seg. Hvis det plutselig blir på 500 millioner, eller det blir ikke plutselig, men det kommer til å skje, så er det grunnlag for å investere mer i podkast.