Stavanger Aftenblad vant Kulturdepartementets menneskerettspris for journalister.

Menneskerettspris for journalister går til Stavanger Aftenblad

Kulturdepartementet delte ut den gjeve prisen.

Publisert Sist oppdatert

Denne artikkelen er over to år gammel.

Under høstmøtet i Norsk Redaktørforening ble Kulturdepartementets menneskerettspris for journalister delt ut.

Prisen deles ut annethvert år til journalistikk som i særlig høy grad har satt søkelyset på aktuelle menneskerettighetsspørsmål i Norge.

Prisen gikk til Stavanger Aftenblad for sakene «Politmakt mot barn».

Prisen ble delt ut av statssekretær Gry Haugsbakken.

– Vi trenger at dere er der ute å gir de svake i samfunnet en stemme. Vi trenger at dere holder samfunnet, inkludert oss politikere, sterkt i ørene, sa Haugsbakken under utdelingen.

Prisen går til følgende personer i Stavanger Aftenblad:

Tove Bjørnå (journalist), Thomas Ergo (journalist), Tor-Arne Vikingstad (journalist), Øyvind Røysland (utvikler), Christine Andersen Johnsen (research), Hanne Undem (research), Inga Sverdrup (design).

Arbeidet består av flere dokumentarer, over 50 nyhetsartikler, videoer, podkaster m.m. Den første dokumentaren om «Politimakt mot barn» ble publisert i februar 2021.

– Uten den frie journalistikken har vi ikke et demokrati. Uten redaksjoner som graver og undersøker, er det mange svake i samfunnet som ikke ville hatt en stemme. Vi er helt avhengige av at journalister stiller kritiske spørsmål og holder myndighetspersoner ansvarlige. Jeg vil derfor berømme Stavanger Aftenblad for jobben som er gjort i dette prosjektet. Gjennom imponerende research har de gått til kjernen av pressens samfunnsoppdrag, som handler om å avdekke kritikkverdige forhold, og beskytte enkeltmennesker og grupper mot overgrep eller forsømmelser fra offentlige myndigheter, institusjoner, private foretak, eller andre, sier kulturminister Anette Trettebergstuen.

Juryen har bestått av Jens Barland, førsteamanuensis og prorektor ved Høyskolen Kristiania, Kiran Aziz, leder for ansvarlige investeringer hos KLP Kapitalforvaltning, Hege Lamark, dosent ved Nord Universitet.

Prisen ble utdelt under Norsk Redaktørforenings høstmøte på Pressens Hus i Oslo. Prisen er en pengegave på 100 000 kroner, og et trykk av kunstneren Cathrine Alice Liberg.

Powered by Labrador CMS