Øyulf Hjertenes, konserndirektør Norge (EVP Norway), Schibsted

Schibsted-toppen om ny avtale: – Planen var ikke å eie så kort

Schibsted vil ikke gå ut med summen på den nye avtalen med Watch Media. 

Publisert

Schibsted går inn på eiersiden i nytt Watch Media-selskap i Norge og Sverige. Samtidig overtar Watch Media gründeravisen Shifter. 

Konserndirektør for Schibsted Media Norge, Øyulf Hjertnes, sier til Medier24 at Schibsted mener avtalen er en god mulighet for Shifter å bli en del av et B2B-miljø i fin utvikling. 

– Samtidig er dette et viktig steg for Schibsted hvor vi går sammen med en ledende aktør på B2B-markedet og styrker oss nordisk, sier Hjertnes. 

– Komplementære styrker

Han legger til at konsernet ikke hadde hatt denne muligheten om de ikke hadde Shifter. 

– Så kan man spørre hvorfor man har eid Shifter så kort. Planen var ikke å selge. Men da denne muligheten dukket opp var det spennende både for oss og Shifter. 

Schibsted kjøpte 51 prosent av Shifter i 2023, og slukte resten av selskapet i 2024. 

I det strategiske samarbeidet er planen å skape vekst på B2B-markedet i Norge og Sverige, sier Hjertnes. 

– Vi tror at Watch er sterke på B2B-markedet, mens Schibsted har en stor tilstedeværelse både i Norge og Sverige og har sterke posisjoner. På denne måten kan vi ha komplementære styrker, mer enn vi klarer hver for oss. 

Taus om sum

Avtalen forventes å være fullt avsluttet innen årets utgang. Det blir opprettet et nytt selskap hvor Schibsted skal ha 20 prosent eierandel. Hjertnes forteller at det nye selskapet vil opprettes i løpet av vinteren. 

– Hva er summen på avtalen? 

– Det kan vi ikke si noe om. 

Hjertnes sier Watch Media har ledertrøye på feltet. 

– Det er Watch og JP/Politiken som vil være ledende i vårt samarbeid. 

– Har dere satt noen krav til styreleder? 

– Nei. Vårt utgangspunktet er at JP er ledende her. Schibsted vil være en del av styret, men det er helt naturlig at JP har styreleder. Ambisjonen er at vi skal jobbe sammen. 

For ordens skyld: Medier24 er eid av Watch Media Norway. Vi står fritt til å dekke våre eiere på lik linje som vi dekker alle andre medier.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS