Anders Opdahl, konsernsjef i Amedia
Anders Opdahl, konsernsjef i Amedia

Amedia-sjefen tok grep i toppledelsen: – Vi var nødt til å stramme inn

Omrokerte i konsernledelsen for å rigge seg for fremtiden. Et halvår etter oppkjøpet av Berlingske Media holder Anders Opdahl døra på gløtt for nye oppkjøp - og røper hvor han gjerne skulle hatt aviser i Norge.

Publisert Sist oppdatert

Amedia har 107 aviser i Norge, og 20 partneraviser.

Konsernsjef Anders Opdahl forteller om Amedias vekst, og hvordan de har systematisk jobbet med å tette alle «blindsonene» i landet.

De siste årene har de for eksempel etablert seg i både Kristiansand og Stavanger.

Men ett sted på kartet er fortsatt fritt for Amedia. 

– Jeg skulle gjerne hatt aviser både i Ålesund og Molde jeg, sier konsernsjef Anders Opdahl når Medier24 spør hvor viktig Sunnmøre kunne vært.

De har ingen umiddelbare planer om et inntog. Men dersom de hadde hatt det, kunne det skjedd på flere måter, forteller han:

– Enten kan det skje gjennom partnerskap, eller så kan det jo hende at vi finner på noe, sier han. 

Polaris er største mediekonsern i området.

– Vi er jo samarbeidsorientert, sier Opdahl.

Endret toppledelsen

Amedia har nylig gjort endringer i toppledelsen. Alexandra Beverfjord er kommet inn som ny konserndirektør for teknologi, innhold og produkt.

– Det var utrolig kult at Alex hadde lyst til å jobbe hos oss, må jeg jo si. Hun tar med seg noen faglige perspektiver og forutsetninger som vi ikke har hatt i samme grad i dag i riks-segmentet, sier Opdahl.

Da konsernledelsen ble endret ble Markus Rask Jensen, Hilde Norddal, Håvard Solheim og Gustaf Eriksson flyttet ut og inn i en utvidet ledergruppe. Anders Krab-Johansen, leder for nyhetsmediene i Danmark, kom inn i konserntoppen sammen med Beverfjord.

– Erkjennelsen var at det oppsto noen nye behov. Skal du bare utvide ytterligere så blir det en uoverkommelig oppgave. Vi var nødt til å stramme inn, sier Opdahl om kabalen.

Både Solheim og Eriksson har i ettertid sagt opp sine jobber.

– Nå kjenner jeg at det er riktig tidspunkt for meg å teste ut livet utenfor Amedia, sa Solheim da det ble kjent. 

– Sånne prosesser er alltid krevende, sier Opdahl om omorganiseringen.

Nå er han fornøyd med oppsettet.

– Vi har både en strategisk ledergruppe, men så har vi i tillegg en utvidet ledergruppe, hvor vi jobber mye med både forankring og har gode diskusjoner rundt de tingene vi gjør.

Fornøyd i Danmark

Det er gått et drøyt halvår siden Amedia kapret Berlingske Media i Danmark.

Amedia fikk Berlingske, B.T., Weekendavisen og finansavisen Euroinvestor inn i porteføljen.

Siden da har de brukt tid på bli bedre kjent gjennom det de kaller «Sterkere sammen». 

– Det som har vært viktig for oss, er å komme ordentlig på innsiden og prøve å forstå hva dette er og om det holder vann i forhold til det vi trodde, sier konserndirektør i Amedia, Anders Opdahl. 

– Gjør det det?

– Ja, det gjør det. Både finansielt og posisjonsmessig har det jo vært ekstremt tilfredsstillende.

Han er opptatt av at den danske virksomheten er en del av kjernevirksomheten til Amedia. 

– Hvordan skal dere tjene mer penger der?

– Vi tjener allerede bra der. Vi visste hva vi kjøpte for noe, og så driver de veldig godt, totalt sett.

Berlingske Media melder selv at de i 2024 forbedret driftsresultatet til 61,6 millioner danske kroner, sammenlignet med 56,2 millioner året før. De har tidligere vært åpne om at annonsemarkedet har ført til færre inntekter.

Her ligger de foran

Samtidig som man integreres i hverandre, skal den daglige driften opprettholdes. Opdahl avviser at satsing i Skandinavia går utover Amedia i Norge. 

– For at de redaktørstyrte mediene skal være i stand til å møte den globale konkurransen som er veldig preget av teknologi, så må vi faktisk bruke mer penger på teknologi fremover.

– Derfor er det åpenbart rasjonelt og riktig å stå sammen i Norden, hvor vi deler det publisistiske tankegodset. Også ut fra et redaktør perspektiv i Svolvær eller Fredrikstad.

Amedia har gjort mye innen kunstig intelligens.

– Vi har fortsatt en god del å gå på generell formatutvikling. Det er gjort mye bra, men når det gjelder lyd og levende bilder, så opplever jeg at Danmark og mediene vi har kjøpt ligger ganske langt foran oss.

Opdahl sier sammenfletningen kommer til å ta tid, og det er kanskje først om to-tre år det er helt ferdig.

– En ting er selve plattformen, hvor det ligger åpenbare synergier. Det er noen posisjonsmessige forskjeller, men hovedbildet er at det er veldig like behov, sier han og ramser opp ting eksempler på ting man trenger, slik som CMS, videosystem og abonnementssystem.

Berlingske Media har i likhet med Amedia investert mye i teknologi de siste årene. Det synes Opdahl er positivt, og sier det er mye av den samme teknologien de har kjøpt.

En dansk +Alt?

Amedias nøkkel til suksess har vært skalering – at man utvikler løsninger som lett kan rulles ut hos flere. 

– Det er klart vi må lene oss inn i nye muligheter, enten det er partnerskap eller større strukturelle prosesser, også i det danske markedet.

Han beskriver det norske markedet som sterkt konsolidert, og hvor det er få helt uavhengige mediehus igjen. 

I Danmark er ambisjonen å forsterke kjøpet de har gjort, uten at han vil kommentere noen konkrete planer.

I Norge har de hatt stor suksess med +Alt-systemet. Per 18. juni har de rett over 433.000 som har dette abonnementet, inkludert fra partneravisene.

– Når er det dere skal lansere +Alt i Danmark?

– Det fordrer jo at du har posisjoner eller partnerskap som gjør deg i stand til det, sier Opdahl. 

I Norge handlet det om å ha god nok dekning i alle landets hjørner til at et slikt produkt ga mening.

– Bare innenfor det vi eier i dag (i Danmark, journ.anmrk) kan man bygge strukturer med bundling og pakkestrukturer. Litt likere det Schibsted har gjort med full tilgang, er en ganske lavterskel sak å kunne gjøre, sier Opdahl.

På spørsmål om hva de mangler for å kunne kjøre +Alt i Danmark, svarer han:

– Vi mangler partnere. Dette er jo ting som står på vår agenda. Det er ting vi jobber med. Og så er vi en tålmodig gjeng her, så ting tar litt tid.

– Eierskap er egentlig ikke er så viktig

– Hvem er drømmepartneren i Danmark?

– Det er mange. Vi har jo god relasjon med flere medievirksomheter på Jylland. Vi har god relasjon med flere medievirksomheter på Sjælland. Vi eier jo en del av Bornholm … Det er mange.

– Er det snakk om å danne partnerskap, eller er det også snakk om å kjøpe opp noen av disse?

– Det finnes mange veier til mål. Her kommer Amedias fleksibilitet inn. Vi har ikke vært så dogmatiske som enkelte andre om å kontrollere ting, så vi kan både lage partnerskap og kjøpe ting.

– Hvilken vei vil du ta til dette målet?

– Det kommer helt an på … Eierskap er egentlig ikke er så viktig. Det viktigste er at du klarer å lage en industriell og driftsmessig modell som virker. At man klarer å lage løsninger på felles teknologiplattformer.

Samtidig må det avtales nøye hvordan man skal samarbeide. Men de har de god erfaring med nå, sier han, og vil absolutt la døra stå på gløtt.

– Er det noen som vil selge til oss, hvis det er et fornuftig business case, så er vi selvfølgelig med på det.

Tålmodig om betaling

Danskene er minst villige i Norden til å betale for nyheter. Kun 20 prosent av dem betaler nå for et abonnement i nyhetene. Det viser den siste rapporten fra Reuters Institute

Norge ligger på 42 prosent, mens svenskene brukte 9 år på å gå fra 20 prosent til 31 prosent.

Opdahl tror veien til betalende dansker er å smøre seg med tålmodighet – og se til Sverige.

– Amedia har vært en ekstremt viktig aktør i lag med Bonnier News Local for å eksportere vår driftsmodell og knowhow til det svenske markedet, sier han. 

De eier 20 prosent av Bonnier News Local, og gikk inn rundt 2019. 

– Nå har vi på mange måter mye av de samme forutsetningene i Danmark. Vi har et ledende stort mediehus der med svært kompetent ledelse. Så kan vi bygge stein på stein ut ifra det.

Opdahl sier det handler om et evighetsperspektiv, og at de er langsiktige og tålmodige i sine investeringer.

– Det er jo ikke noe vi bare sier fordi det er fint å si på fest.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS