Amedia-sjefen etter oppkjøpsår: – Vi må vokse oss større

En av fire papirkroner forsvant for Amedia i fjor. Anders Opdahl er klar på at de nå må vokse mer digitalt og bli større i Norden. 

Publisert Sist oppdatert

– Det har ikke bare vært et tilfredsstillende år, men faktisk et godt år, sier konsernsjef i Amedia, Anders Opdahl, til Medier24. 

Sammen med konserndirektør for finans, strategi og kommersiell drift, Gisle Torheim, konkluderer han med at fjoråret endte godt. 

Resultatet vokste fra 287 millioner kroner til 390 millioner. 

Opplagsinntektene økte med 104 millioner kroner, til 2,3 milliarder. Økningen skyldes blant annet oppkjøp av flere aviser, men Torheim påpeker at de også har underliggende vekst.

– Det er små posisjoner vi har kjøpt, men de bidrar. Men vi har underliggende og sterk digital vekst, sier Torheim.

Annonseinntektene totalt falt med 11 prosent, med et fall på 27 prosent for papir. Konsernet hadde heller ikke vekst digitalt. CFO Gisle Torheim sier de allerede i år har sett en bedring i annonsetallene. 

– Drøyt en av fire papirkroner forsvant. Og det er krevende når vi ikke har vekst digitalt.

Han legger til at de samlet seg rundt annonser for å møte markedet og konkurransen fra internasjonale giganter bedre.

– Og der ser vi heldigvis allerede gode resultater. Vi har vesentlig bedre fart i annonsemarkedet så langt i år enn i fjor, sier Torheim.

Konsernsjef i Amedia, Anders Opdahl

Vil ikke kommentere kjøpesummer

– Har det hjulpet av bransjen har ropt høyt om hvor mye penger som går til gigantene?

– Jeg tror en bevisstgjøring rundt hva vi representerer er viktig. Både næringsaktører, store annonsører, politikere og bransjen har til felles at vi er glad i Norge og den demokratiske modellen. Og vi ser internasjonalt at vi ikke skal ta det for gitt, og det må vi investere i.

– Det handler også om kulturuttrykk. Og hvis vi ikke har sterke medier i Norge, Sverige og Danmark som representerer den kulturen nedenfra og opp, vil det bli lite fårikål etter hvert.

Amedia var på et større oppkjøpsraid i fjor, og kjøpte tre lokalaviser i Norge, Hordaland, Kronstadposten og Vaksdalposten. I tillegg kjøpte de Berlingske Media i Danmark. Men Opdahl vil ikke kommentere hva de betalte for noen av dem.

– Berlingske har vært et ekstremt tilfredsstillende kjøp. De drives utrolig godt, og de lykkes simpelthen, sier Opdahl.

Konsernet har de siste månedene jobbet med et større prosjekt med Berlingske i Danmark, for å bli bedre kjent.

– En ting er å kjøpe et selskap, det er både arbeidskrevende og fryktelig spennende. Det er noe helt annet og enda mer spennende å eie et selskap når du kommer på innsikten. Og Berlingske har vært en fornøyelse å bli kjent med fra innsiden, sier Torheim.

Økonomisk utgjør ikke Berlingske en stor del på regnskapet for 2024, siden kjøpet ble gjort i desember, men Torheim sier de danske mediene endte med en EBITDA på 11 millioner kroner i desember.

Vil ha flere digitale abonnenter

Gjennom prosjektet «Stærkere sammen» har de identifisert 70 konkrete tiltak, som de nå skal iverksette både i Norge og Danmark.

– Lengst har vi kommet på teknologi, hvor vi har laget et felles veikart på vei til en felles teknologisk plattform. Det vil gjøre at vi klarer å holde kostnadene lavere, i tillegg mens vi øker investeringsløftet vårt i nye produkter og ny teknologi, sier Torheim.

For tiden fremover, påpeker Opdahl at det blir grunnleggende viktig å lykkes med digital vekst.

– Både totalt som konsern, men også avis for avis. Vi må få flere heldigitale abonnenter og få dem på produkter som bidrar til tilstrekkelig redaksjonell finansiering.

Og noen ting er de avhengig av for å få til det, legger han til.

– Hvilken journalistikk som lages, hvilke formater som brukes, hvordan vi utnytter data. Vi må klare å investere i teknologi på en sånn måte at vi klarer å gi det nødvendige tilbudet til sluttbrukere.

– Lykkes vi ikke med organisk vekst digitalt og levere bra teknologi på en kostnadseffektiv måte, vil vi møte problemer etter hvert. Det er en grunnleggende risiko bak å ikke lykkes med det.

Gisle Torheim, CFO i Amedia.

– Er bitte små

Konsernet hadde i fjor 705.000 abonnenter i Norge, hvorav 586.000 var digitale. 74 prosent av abonnentene er nå heldigitale.

– Det er litt morsomt å tenke på tilbake til 2016, hvor vi hadde 440.000 abonnenter totalt. Nå har vi godt over det i rene digitale abonnenter, sier Opdahl.

– Nå med oppkjøp både i Norge, Sverige og Danmark, er det en fare for at Amedia kan bli for store og dominerende?

– Ikke i det hele tatt. Vi er bitte små og det samme er de andre konsernene i Norge, sier han og peker på at Google Ads absorberer hele Amedias omsetning på svimlende kort tid.

– Det krever av oss at vi er større. At vi er opptatt av hver enkel avis, posisjon, geografi og land. Og det har vi ekstremt bevissthet rundt

– Vi må vokse oss større, vi må konsolidere. Det skjer i Norge, Sverige i Danmark. Og Amedia skal være en aktiv pådriver i det.

Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no

Powered by Labrador CMS