Her viser Gunnar Stavrum ved en tidligere anledning stolt fram at en av hans kommentarer er godt lest.

Gunnar Stavrum blir ny sjefredaktør i Dagbladet

Nettavisen-sjefen tar over etter Frode Hansen.

Publisert Sist oppdatert

Gunnar Stavrum blir ny ansvarlig redaktør i Dagbladet.

Stavrum kommer fra jobben som ansvarlig redaktør og daglig leder i Nettavisen. Han har ledet avisen i nærmere 25 år og varslet nylig at han har bedt om avløsning fra stillingen.

– I en tid med økt polarisering og informasjonsstøy er behovet for tydelige, troverdige og engasjerende redaksjoner større enn noen gang. Dagbladet er en institusjon i norsk offentlighet, og jeg går til oppgaven med stor respekt for det som er bygget opp. Det er et privilegium å få muligheten til å lede en redaksjon med så høy kompetanse, så sterk identitet og så tydelig samfunnsoppdrag, sier Stavrum i en pressemelding.

Han tiltrer senest 1. september.

Mikael Makkonen, Chief Media & Brand Officer i Aller Media Nordic, kaller det et stolt øyeblikk.

– Vi har funnet en leder som deler Dagbladets verdier, og både forstår avisens historie og som har kraften til å forme dens fremtid, der både teknologi og publikums vaner er i rask utvikling. Gunnar kombinerer tung redaksjonell erfaring med evne til å lede i endring. Det er akkurat det vi trenger nå, sier Makkonen.

Makkonen retter en takk til Martine Lunder Brenne og Mads A. Andersen, som har delt på rollen som konstituert ansvarlig redaktør.

– De har bidratt til både stabilitet og fremdrift i Dagbladet i denne perioden, og det er jeg utrolig takknemlig for. De vil fortsette som konstituerte sjefredaktører til Gunnar er på plass, hvor de etter planen går tilbake til sine opprinnelige roller i avisen, sier Makkonen.

I slutten av september gikk Frode Hansen av på dagen som ansvarlig redaktør og daglig leder – og forlot med det avisen etter 31 år.

Aller Media hyret inn rekrutteringsbyrået Korn Ferry i jakten på ny Dagbladet-redaktør.

Dagbladets styreleder Christopher Aller fortalte i et intervju med Medier24 ved årsskifte at eierne ønsker å endre avisens profil: Blant annet at de ønsker mindre sex og mer kvalitet. Aller er blitt anklaget for å ha grepet inn i avisens redaksjonelle linje, noe styrelederen har svart at aldri var hensikten.

Powered by Labrador CMS