(ARENDAL): – Hvis ikke regjeringen nå gjør noe med nullmomsen, så er tittelen, eller dessverre det som står på gravstøtten, hvordan rustet vi ned mediene i våre fire år i regjering med Støre, sier TV 2-sjef Olav Sandnes under en panelsamtale på Arendalsuka, om opprusting av mediebransjen i urolige tider, arrangert av Medieklyngen.
Det norske tillitsbaserte samfunnet må ikke tas for gitt, advarer Sandnes, som trakk fram viktigheten av frie, uavhengige medier, som kan utføre sitt samfunnsoppdrag.
Både TV 2 og resten av den norske mediebransjen har kuttet i bemanningen de siste årene. Og fjerning av nullmoms for lyd og levende bilder i 2022 traff TV 2 hardt.
– Det er så alvorlig, og det er en mediebransje som er utrolig skuffet over at de ikke har ryddet opp i noe som alle politikere sier var en feil, fortsatte han.
Han trakk fram at det finnes to rapporter som peker på at en plattformnøytral nullmoms er samfunnsviktig.
– Ballen ligger på straffemerket. Det er en modell som ligger der, men det blir ikke prioritert hardt nok, og det er det nok en hel mediebransje som er veldig skuffet over.
Harde prioriteringer
Erlend Hanstveit, statssekretær for kulturminister Lubna Jaffery, svarte på kritikken med at han deler Sandnes sin situasjonsbeskrivelse.
– Jeg leser ikke mediebildet i dag som kritisk, men det er mange piler som peker i feil retning. Vi har en utfordring i forretningsmodellene i møte med sosiale medier, det gjelder trusselen på annonsemarkedet, og det gjelder også på andre områder, sier han.
Samtidig er det beinharde prioriteringer i politikken, poengterer han.
Erlend Hanstveit, statssekretær for kultur- og likestillingsministeren, Arbeiderpartiet.Foto: Kent Olsen
– Nå har vi ikke fått det til. Og skal vi da legge det dødt? Vi gikk noen runder på det, og vi kan snu på det også, at man har i hvert fall fått det med i programmet videre. Der ligger det et signal om at vi er enige i innholdet, og argumentasjonen på hvorfor vi ønsker å få det til, men vi har ikke klart å skaffe midlene i en krevende periode, forteller han.
– Ikke siste gang
Sandnes presiserte at det mediene ikke trenger, er «milde, direkte gaver» som ikke har tilstrekkelig avstand fra journalistikken.
– Det vi har behov for er indirekte ordninger som lå der, og som ble trukket. Derfor er rammebetingelsene våre redusert under fire år med Arbeiderpartiet-regjeringen, sier han, og legger til:
– Mitt løfte til deg er at det er ikke siste gang du og jeg står og prater om dette.
Dilemmaet sosiale medier
TV 2-sjefen går også innom dilemmaet om å være på sosiale medier for mediehus.
– TikTok får annonsereklameinntektene for det vi produserer. Det kjennes ikke så veldig godt. Men det som er en viktig del av samfunnsoppdraget, det er å nå det publikummet med redaktørstyrte medier, sier han og fortsetter:
– Vi vet at det tomrommet som ellers hadde vært der, hadde blitt fylt av noen. Det er dilemmaet vi står i.
Sandnes forteller at mediebransjen også er avhengige av internasjonale teknologiplattformer, og spør i hvilken grad man kan stole på for eksempel kinesiske data.