– Vi mente det var på høy tid med en helhetlig makeover, for VG har blitt så stort og fragmentert. Men det er veldig mye med VG-designet som vi ikke ville ta bort, sier leder for redaksjonell innovasjon og publisering, Helle Skjervold.
Designer Simen Grytøyr har jobbet tettest med prosjektet. I første rekke endrer de på fargene og skrifttypene.
– Når alle får dette skal de ikke tenke «Oi, shit, hva er det som skjer? Det her var helt annerledes». Vi har en ganske myk overgang så folk skal merke at det er en endring der, uten at de klarer helt å sette fingeren på hva, men at det føles fortsatt som VG.
Utover sommeren og i høst vil det gradvis komme flere elementer.
Designbyrået Bielke og Yang har designet den visuelle profilen, og Smuss Studio har utviklet de ny skrifttypene. Men Grytøyr sier hele huset har vært involvert i prosessen med å teste og få det på plass.
Designer Simen Grytøyr forklarer at VG nå får flere farger å spille på.Foto: Kristine Sterud
«10 av 10»
For halvannen uke siden fikk de internt teste ut den nye profilen på front.
– Jeg synes det ser veldig pent ut, og klarer å gi et godt skille mellom forskjellige saker, sier frontsjef Helge Voll Hustad.
Oppussingen av profilen består av flere ting, blant annet:
Tre forskjellige, nye fonter
Flere muligheter til å animere bokser og illustrasjoner
Visuelle merkelapper, på for eksempel meningsinnhold og program
Flere nyanser i fargene, istedenfor bare signalrød, svart og hvit
Ny grafikk til bruk på videoinnhold
Mer helhetlig uttrykk i artiklene – for eksempel formene på faktabokser
Nyhetssjefene gleder seg også til publikum får se endringene og den nye profilen.
– Den er skamsexy, sier Ida Aaberg Evensen.
– Journalistikken blir jo ikke så veldig mye annerledes, men det blir jo bedre presentert ut til brukerne, som jeg håper vil sette veldig pris på det. Og jeg siterer Ida på at den er skamsexy!, sier Siri Eggen, som gir den nye profilen 10 av 10 poeng.
Nyhetssjef Siri Eggen vil gi det nye designet 10 av 10 poengFoto: Kristine Sterud
Én VG-stemme
Hovedgrunnen til den nye profilen, er å skape en sterkere visuell identitet.
Tidligere har man brukt litt forskjellig grafikk og design på for eksempel spesialartikler, innhold i sosiale medier og VG på papir og nett, forklarer Grytøyr.
– Den overordnet tanken med arbeidet er at VG skal få én stemme, uavhengig om det er markedsføring på bussen, eller om det er på fronten på VG.
– Eller TikTok, skyter Skjervold inn.
Avisen skal fortsatt være tabloid. Grytøyr og Skjervold sier den nye verktøykassa gjør at det er samme identitet uansett hvor stor eller liten en sak er.
– Vi får en større dynamikk i både temperatur og modus. Vi kan bli varmere, tone det litt ned i stedet for at alt skal være signalrødt hele tiden – det har blitt overbrukt og slått hverandre litt i hjel, sier Grytøyr.
Den nye fonten er designet så den både er lettlest og selv i bold versjon tar den mindre plass enn den forrige skrifttypen VG brukte.
– Det viktigste for VG er at vi skal ha best mulig brukeropplevelse på mobil. Den fonten her er utviklet spesielt for at du får inn mer tekst, og det er lettere å lese, sier Skjervold.
Samme logo – flere illustrasjoner
Logoen endres ikke. Men den har likevel inspirert mye av arbeidet.
– Elementene i artiklene blir mer helhetlige. Slik som avrunding av firkanter og ting som er interaktive, som egentlig er avrundingen i G-en i VG-logoen, sier Grytøyr og peker på en faktaboks.
I tillegg skal de få inn flere små illustrasjoner, designet av Ole Magnus Saxegård. Det er et grep hentet fra papiravisens dager.
– Det har vært litt sånn humør i papirspaltene før, som vi har mistet litt på veien, sier Grytøyr, og gleder seg til de er på plass.
Det blir trolig en gang over sommeren.
For ordens skyld: Kristine Sterud og Ida Aaberg Evensen har studert journalistikk samtidig på Høgskolen i Oslo og Akershus fra 2014–2017.
Har du tips til denne eller andre saker? Kontakt oss på: tips@medier24.no