Byråkratiet eser ut i norsk presse. Nå går aktører som Presseforbundet, NTNU, LNU og Forleggerforeningen sammen om å etablere et Senter for kildebevissthet – med mål om å bekjempe desinformasjon. Regjeringen er positiv og vurderer å støtte det gjennom statsbudsjettet. Det høres fint ut, men løsningen er verken ny eller særlig kraftfull.
Nyhetsdirektør i NRK, Helje Solberg, har hatt permisjon for å jobbe med prosjektet. Nå håper prosjektgruppa at senteret blir vedtatt som en uavhengig stiftelse – med nasjonale strukturer og bred forankring. Sammen med Deloitte, Faktisk.no og Google (!) har de jobbet for å realisere planen.
Men hva skal dette senteret gjøre som ikke allerede gjøres?
De sier de vil hjelpe folk å navigere i informasjonslandskapet, bygge fagmiljø for kildekritikk og stå imot desinformasjon. Det gjør redaktørstyrte medier. Det gjør skoleverket. Det gjør beredskapsorganisasjoner, etterretning og politi. Faktisk.no har jobbet med dette i seks år – med støtte fra mediene selv.
Vi bør rette oppmerksomheten mot de som faktisk sprer desinformasjon: De globale tech-gigantene. Facebook, TikTok og Google tar nær halvparten av annonsekronene i Norge – penger som tidligere gikk til journalistikk. De betaler nesten ikke skatt. De har ingen redaksjonelle samfunnsoppdrag. Og de bidrar aktivt til å spre desinformasjon.
Likevel har politikerne vært handlingslammet i årevis.
Hvis regjeringen mener alvor, bør de pålegge tech-selskapene publiseringsansvar – og bøtelegge dem når de svikter. Hvis de ikke tar ansvar, må det få konsekvenser.
På ett tidspunkt luftet Høyre ideen om å bruke midler fra pressestøtten for å finansiere senteret. Kulturministeren har avvist det. Det er bra. For hvis prisen for et nytt senter er svekket støtte til redaktørstyrte medier, så er det ikke verdt det.
Vi har allerede verdens nest høyeste tillit til medier, ifølge forskere ved Universitetet i Bergen. Ytringsfrihetskommisjonen er tydelig: Høy tillit til redaktørstyrte medier gjør oss mindre sårbare for desinformasjon.
Og skolen? En fersk UiO-rapport viser at kildekritikk er godt integrert i undervisningen, selv om digital dømmekraft er lite praktisert. Det er der innsatsen bør styrkes – ikke med nye bygg, men med ressurser til lærerne.
Desinformasjon er ikke nytt. Det nye er tempoet og rekkevidden i sosiale medier. Det må møtes med tiltak som faktisk virker:
- Styrk redaktørstyrte medier
- Øk innsatsen i skolen
- Reguler og sanksjoner tech-gigantene
Vi trenger ikke et nytt senter. Vi trenger politisk handlekraft.
———————————————-
Dette er en kommentar, og gir uttrykk for skribentens mening. Har du lyst til å skrive i Medier24? Send ditt innlegg til meninger@medier24.no.